Działalność przedsiębiorców w sektorze dóbr szybko zbywalnych (FMCG) jest często poddawana ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wielokrotnie kontrolował np. regulaminy promocji sklepów i sieci handlowych, a także oceniał, czy kierowane do konsumentów przekazy handlowe są uczciwe i nie wprowadzają ich w błąd. Sklepy i sieci handlowe muszą też znać regulacje dotyczące nadzoru rynku, ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz wymagań dla produktów nieżywnościowych i usług.
Uczestnicy rynku FMCG muszą ponadto zdawać sobie sprawę z ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o zakazie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.
Choć aktywność UOKiK na rynkach FMCG dotyczyła ostatnio głównie prawa ochrony konsumentów oraz przepisów o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, przedsiębiorcy nie mogą lekceważyć zakazów praktyk ograniczających konkurencję. UOKiK na bieżąco monitoruje relacje między producentem a dystrybutorami (detalicznymi i hurtowymi). Przykładowo, przedsiębiorcy narzucający sprzedawcom internetowym sztywne lub minimalne ceny odsprzedaży (resale price maintenance, RPM), zostali ukarani przez organ antymonopolowy wysokimi karami finansowymi. UOKiK może też kwestionować różne formy współpracy konkurencyjnych sieci handlowych pod kątem naruszenia zakazu porozumień ograniczających konkurencję. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od rynku na jakim działa, powinien mieć świadomość, że z przekroczeniem określonego progu obrotów wiąże się obowiązek uzyskania zgody UOKiK lub KE na przeprowadzenie połączenia, przejęcia lub utworzenie joint-venture.
Kancelaria Hansberry Tomkiel oferuje kompleksową obsługę prawną w sprawach z zakresu prawa ochrony konkurencji, prawa ochrony konsumentów i nadzoru rynku, uwzględniając specyfikę sektora i jego uregulowania.
Nasze usługi obejmują:
W odniesieniu do sektora FMCG Kancelaria Hansberry Tomkiel może wykazać się doświadczeniem obejmującym m.in.: