Anna Zielińska

Anna Zielińska

/of counsel/

Biografia

Anna Zielińska jest radcą prawnym – członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu prawa ochrony konkurencji i konsumentów oraz rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych i gospodarczych. Od początku swojej kariery Anna Zielińska pracowała w środowisku międzynarodowym i zdobyła szeroką wiedzę na temat różnic występujących pomiędzy poszczególnymi systemami prawnymi. Posiada także doświadczenie w polubownym rozwiązywaniu sporów. Jej umiejętności w tym zakresie przyczyniły się do osiągnięcia pozytywnych wyników w sprawach pozasądowych.

Uzyskała bogate doświadczenie prowadząc własną praktykę specjalizującą się w prawie konkurencji i rozwiązywaniu sporów, a także współpracując z krajowymi i międzynarodowymi kancelariami.

Anna Zielińska specjalizuje się w reprezentowaniu klientów przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w postępowaniach przed sądami w sprawach dotyczących karteli i porozumień wertykalnych.  Doradzała i reprezentowała klientów działających w różnych branżach, między innymi w branży budowlanej, FMCG, usług płatniczych i produktów higienicznych i papierniczych. Prowadziła postępowania dotyczące transgranicznych spraw cywilnych i gospodarczych, gdzie kwestie wyboru prawa właściwego i jurysdykcji odgrywają istotną rolę.

Poza językiem polskim, pani Anna Zielińska także biegle pracuje w języku angielskim i francuskim.

Artykuły
lis
12
2024

Wymiana informacji poufnych między konkurentami – ryzyka dla przedsiębiorców (cz. 1)

W Wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie stosowania art.101 TFUE do horyzontalnych porozumień kooperacyjnych z 2023 r. w dość szczegółowy sposób opisano ryzyka antymonopolowe wynikające w…
więcej...
paź
14
2024

Decyzje zobowiązujące w sprawach przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

Sprawy dotyczące nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) zwykł rozstrzygać na dwa sposoby – albo stwierdzając naruszenie i nakładając…
więcej...
wrz
09
2024

Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, czyli między licznymi zobowiązaniami a wysokimi karami

Już ponad siedem lat obowiązują polskie przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Przyjęciu pierwszej w Polsce ustawy dotyczącej…
więcej...
lip
29
2024

Pracodawcy nie mogą wspólnie ustalać wynagrodzenia pracowników, czyli wage-fixing okiem Prezesa UOKiK

Prawo konkurencji wpływa na coraz to nowe aspekty naszego życia codziennego. W ostatnim czasie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: Prezes UOKiK), podobnie jak…
więcej...
lip
01
2024

Dark patterns, czyli jak przedsiębiorcy nie wolno manipulować konsumentem

Odczuwalnym problemem dla konsumentów dokonujących zakupów online są nieuczciwe praktyki, tzw. dark patterns, które mogą wpływać na ich decyzje zakupowe. Mogą to być m.in. fałszywe…
więcej...
maj
13
2024

Prezes UOKiK zaktualizował „Wyjaśnienia w sprawie kar nakładanych na przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję”

Trzy lata po ogłoszeniu poprzednich wyjaśnień w sprawie kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję, Prezes UOKiK zastąpił je nowym dokumentem. Aktualizacja stosowanych…
więcej...
kwi
22
2024

Konsumencka pożyczka lombardowa – co przedsiębiorca wiedzieć powinien

W dniu 7 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej[1] („ustawa lombardowa”). Główny cel ustawy to uregulowanie wykonywania działalności lombardowej i zabezpieczenie…
więcej...
mar
25
2024

Kiedy wnioskodawca leniency nie uniknie kary

Program łagodzenia kar (leniency) daje szansę uniknięcia kary finansowej uczestnikom antykonkurencyjnych porozumień za cenę współpracy z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i pomocy w…
więcej...
lut
05
2024

Trybunał mówi „NIE” odszkodowaniu za unieważnioną decyzję Komisji Europejskiej o zakazie koncentracji

Decyzja zakazująca koncentracji to nie tylko rozczarowanie menedżerów z racji niezrealizowanego celu biznesowego, ale także konkretne, wysokie koszty utopione w niezakończonej sukcesem transakcji. Ale gdy sąd…
więcej...
gru
04
2023

Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców – 4/4

Jak prezentować informacje o obniżce w przypadku stosowania kilku kanałów sprzedaży? Jak informować o najniższej cenie z ostatnich 30 dni w przypadku stosowania kodów rabatowych…
więcej...
lis
06
2023

Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców – 3/4

Gdzie i w jaki sposób informować konsumentów o promocyjnych obniżkach cen? Jak obliczyć obniżkę ceny? Jak prezentować obniżkę? Na te i inne pytania odpowiem w…
więcej...
paź
02
2023

Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców – 2/4

Nie każdy produkt znajduje się na stałe w ofercie przedsiębiorcy. Niektóre produkty są oferowane do sprzedaży tylko sezonowo, inne krótko, ponieważ szybko ulegają zepsuciu. Czasami…
więcej...
wrz
04
2023

Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców – 1/4

W dniu 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy implementujące dyrektywę Omnibus. Zmieniono między innymi ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług. O…
więcej...
sie
16
2023

Digital Markets Act – strażnicy dostępu już pod nadzorem

Rozwój platform usług cyfrowych zrewolucjonizował współczesną gospodarkę, przynosząc ze sobą szczególną mieszankę korzyści i zagrożeń. Nie bez powodu największych dostawców usług platformowych nazwano „strażnikami dostępu”.…
więcej...
lip
10
2023

Greenwashing a działania UOKiK

Wykrywanie praktyk polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd lub nieudzielaniu im w jasny i jednoznaczny sposób informacji niezbędnych na każdym etapie kontaktu z przedsiębiorcą to…
więcej...
cze
19
2023

Nowe polskie rozporządzenie wyłączeniowe dla porozumień wertykalnych

Po roku obowiązywania nowego unijnego rozporządzenia w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do porozumień wertykalnych (Rozporządzenie Komisji nr 2022/720)[1],…
więcej...
cze
05
2023

Najnowsze zmiany w prawie konkurencji – perspektywa biznesu (cz. 3)

Niniejszy artykuł zawiera omówienie kolejnej części nowych rozwiązań wprowadzonych do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów[1] na mocy obowiązującej od 20 maja br. nowelizacji. W…
więcej...
maj
29
2023

Najnowsze zmiany w prawie konkurencji – perspektywa biznesu (cz. 2)

Od 20 maja br. obowiązuje szereg nowych przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów[1]. W naszym krótkim cyklu chcemy przybliżyć zmiany najbardziej, naszym zdaniem, istotne…
więcej...
maj
22
2023

Najnowsze zmiany w prawie konkurencji – perspektywa biznesu (cz. 1)

Już 20 maja br. weszła w życie długo oczekiwana i budząca liczne kontrowersje nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów[1], którą prezentowano jako implementację tzw.…
więcej...
maj
08
2023

W niepewnych czasach doradzi Komisja

Ostatnie lata pozwalają nam coraz lepiej pojąć znaczenie powiedzenia „Obyś żył w ciekawych czasach”. Po pandemii COVID-19 światowe gospodarki muszą się mierzyć z piętrzącymi się…
więcej...
mar
06
2023

Sądowa autoryzacja przeszukań – SOKiK nie zawsze zgodzi się z UOKiK

Uprawnienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) do przeszukania pomieszczeń i rzeczy u przedsiębiorcy jest daleko idącą ingerencją w sferę wolności działalności gospodarczej. Z…
więcej...
lut
06
2023

Cenowe zawirowania, czyli wyprzedaże po wprowadzeniu Omnibusa

W polskim ustawodawstwie wraz z początkiem tego roku zaimplementowane zostały przepisy mające na celu zwiększenie ochrony praw konsumentów, nazywane również Nowym Ładem Konsumenckim. Wdrażają one…
więcej...
sty
09
2023

Jak nie zachowywać się podczas kontroli? Wybrane orzecznictwo Komisji Europejskiej.

Kontrole w przedsiębiorstwach pozwalają organom antymonopolowym gromadzić dowody naruszenia. Jak wyglądają kontrole przeprowadzane przez Komisję Europejską? Jakie są obowiązki kontrolowanych przedsiębiorstw? W poniższym artykule postaram…
więcej...
sty
02
2023

Zmiany w przepisach konsumenckich – Dyrektywa Omnibus, Dyrektywa towarowa i cyfrowa

Wraz z początkiem roku weszły w życie przepisy wdrażające Dyrektywę Omnibus[1], a także Dyrektywę towarową[2] oraz cyfrową[3]. Wprowadzają one wiele istotnych zmian w zakresie ochrony…
więcej...
gru
12
2022

Klauzule RPM w nowym unijnym rozporządzeniu wyłączeniowym dla porozumień wertykalnych

Nowym unijnym rozporządzeniem wyłączeniowym dla porozumień wertykalnych wprowadzono wiele istotnych zmian zasad oceny tych porozumień. Niezmiennie jednak na pierwszej pozycji w katalogu najpoważniejszych ograniczeń konkurencji…
więcej...
lis
14
2022

Wyłączenia grupowe porozumień w sprawie dystrybucji w Internecie

Obowiązujące od 1 czerwca 2022 r. nowe regulacje dotyczące porozumień wertykalnych wprowadziły szereg nowych zasad dotyczących działalności gospodarczej w Internecie. Prowadząc biznes w sektorze e-commerce…
więcej...
paź
17
2022

Porozumienia wertykalne w orzecznictwie Prezesa UOKiK w latach 2019-2021

Porozumienia wertykalne wprawdzie zasadniczo wywierają mniejszy od horyzontalnych wpływ na rynek, ale stale są monitorowane przez organy antymonopolowe. W związku z aktualnymi zmianami unijnych reguł…
więcej...
paź
03
2022

Gdy do Twoich drzwi zapuka UOKiK
– poradnik dla przedsiębiorców.
Część 2 – Kontrola Prezesa UOKiK (4/4)

Kontrola Prezesa UOKiK stanowi zawsze ingerencję w działalność przedsiębiorcy. Ustalane przez prawo reguły przeprowadzania kontroli mają za zadanie stworzenie odpowiednich ram, w których zobowiązany jest…
więcej...
wrz
19
2022

Gdy do Twoich drzwi zapuka UOKiK
– poradnik dla przedsiębiorców.
Część 2 – Kontrola Prezesa UOKiK (3/4)

Zarówno Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) przeprowadzającemu kontrolę, jak również kontrolującemu zależy na jak najszybszym zakończeniu działań kontrolnych. Sprawne jej przeprowadzenie zależy…
więcej...
sie
22
2022

Z PERSPEKTYWY ODBIORCÓW: Konsument wczoraj i dziś. Gdzie jesteśmy jeśli chodzi o ochronę konsumentów na rynku energii i czy kiedyś było łatwiej chronić słabszych uczestników rynku?

1. Ochrona konkurencji i regulacja rynków energetycznych w interesie konsumentów Energetyka (podobnie jak inne sektory infrastrukturalne, np. telekomunikacja czy transport) jeszcze ćwierć wieku temu była…
więcej...
sie
08
2022

Gdy do Twoich drzwi zapuka UOKiK
– poradnik dla przedsiębiorców.
Część 2 – Kontrola Prezesa UOKiK (2/4)

Zarówno ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów[1] (uokk) jak również ustawa Prawo przedsiębiorców[2] określa zasady kontroli przeprowadzanej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes…
więcej...
lip
25
2022

Gdy do Twoich drzwi zapuka UOKiK
– poradnik dla przedsiębiorców.
Część 2 – Kontrola Prezesa UOKiK (1/4)

W toku postępowania administracyjnego prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów[1] może zostać przeprowadzona…
więcej...
lip
11
2022

Usługi pośrednictwa internetowego i klauzule najwyższego uprzywilejowania w nowym unijnym rozporządzeniu wyłączeniowym dla porozumień wertykalnych

Nowe unijne rozporządzenie wyłączeniowe dla porozumień wertykalnych miało odpowiadać na wyzwania gospodarki cyfrowej i nowych modeli biznesowych z nią związanych. Jednym z tego efektów jest…
więcej...
lip
04
2022

WIBOR a ryzyka związane z możliwymi działaniami UOKiK

Zawirowania gospodarcze ostatnich miesięcy związane z wojną, rosnącą inflacją oraz stopami procentowymi NBP skutkują niespotykanymi dotychczas wzrostami rat kredytowych. To bardzo poważne obciążenie zarówno dla…
więcej...
cze
27
2022

Systemy podwójnej dystrybucji (dual distribution) w nowym unijnym rozporządzeniu wyłączeniowym dla porozumień wertykalnych

Do istotnych zmian w nowym unijnym reżimie wyłączeń dla porozumień wertykalnych należy regulacja podwójnej dystrybucji (dual distribution). W tych systemach producent (importer) także dystrybuuje produkty,…
więcej...
cze
13
2022

Nowe reguły dotyczące porozumień wertykalnych

1 czerwca 2022 r. weszły w życie nowe unijne przepisy o wyłączeniach (spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję) niektórych rodzajów porozumień wertykalnych. Zaproponowane zmiany mają bardzo…
więcej...
maj
30
2022

Czy Komisja Europejska jest nadzorcą UOKiK?

Po niedawnym wyroku Sądu UE nakazującym Komisji Europejskiej zweryfikować obawy skarżącego o zagrożenie jego praw gdyby jego skargę na państwowego dominanta miał zbadać Prezes UOKiK,…
więcej...
maj
16
2022

Gdy do Twoich drzwi zapuka UOKiK – poradnik dla przedsiębiorców

Otrzymanie pisma od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) nie zawsze oznacza, że wszczęte zostało wobec przedsiębiorcy postępowanie administracyjne, a on sam narusza…
więcej...
maj
04
2022

Reklama czy neutralna informacja? Działania Prezesa UOKiK w stosunku do influencerów

W związku ze wzrostem popularności marketingu w sieci coraz częściej spotykamy się w tym obszarze z prowadzeniem przez osoby znane działalności polegającej na promowaniu towarów…
więcej...
kwi
18
2022

Inwestycje pod nadzorem

Od lat Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: Prezes UOKiK) wiele uwagi w orzecznictwie konsumenckim poświęca zwalczaniu nieuczciwości przedsiębiorców działających na rynkach usług finansowych.…
więcej...
kwi
04
2022

Dropshipping – czy zawsze antykonsumencki?

Wraz z rozwojem sektora e-commerce pojawiają się wciąż nowe modele prowadzenia działalności gospodarczej w tym obszarze. Ich monitoringiem pod kątem bezpieczeństwa konsumentów zajmuje się Prezes…
więcej...
mar
14
2022

Misseling – jak bardzo poważny problem?

Niedługo minie sześć lat odkąd ustawowy katalog praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wzbogacono o zakaz praktyki tzw. misselingu produktów na rynkach usług finansowych (czyli nieuczciwego…
więcej...
lut
28
2022

Czy sądy zatrzymają „rekompensatę publiczną”?

Wydawało się, że pojęcie „rekompensata publiczna” na dobre zagości w słowniku pojęć dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów. Twórczo interpretując przepisy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i…
więcej...
lut
14
2022

Wielokrotne karanie za naruszenie prawa konkurencji a prawo unijne

Cechą europejskiego systemu ochrony konkurencji jest wielość organów ochrony konkurencji (organy ochrony konkurencji państw członkowskich UE oraz Komisja Europejska) oraz wielość źródeł prawa konkurencji: unijne…
więcej...
sty
17
2022

Przewaga kontraktowa – nowe regulacje

W grudniu 2021 r. weszła w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Będzie ona podstawą do…
więcej...
lis
23
2021

Nie zawsze znaczna siła rynkowa jest dominacją

Poniższy tekst jest zaktualizowaną wersją artykułu przygotowanego na potrzeby „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2021” do rozdziału pt. „Konkurencja na jednolitym rynku europejskim oraz w…
więcej...
lis
08
2021

W jakiej formie powinno się zawierać umowę o kredyt konsumencki? Podejście Prezesa UOKiK.

Pandemia COVID przyzwyczaiła nas, że obecnie usługodawcy i sprzedawcy umożliwiają nam załatwienie wielu naszych codziennych spraw on-line. Dla firm z branży pożyczkowej istotne jest pytanie,…
więcej...
paź
27
2021

Kto ochroni konkurencję na rynkach regulowanych?

Prezes UOKiK jest centralnym organem władzy właściwym w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów zasadniczo w całej gospodarce, na wszelkich istniejących rynkach. W praktyce pojawia się…
więcej...
cze
29
2021

Rolnicy, prawnicy, taksówkarze i inni. Osoby fizyczne a zakaz praktyk ograniczających konkurencję.

Prawo konkurencji jako środek ochrony rynku przed monopolizacją najczęściej stosuje się do spółek lub krajowych lub globalnych koncernów i korporacji. Jednak nie tylko biznesowi giganci…
więcej...
maj
26
2021

Ograniczenia dystrybucji w Internecie – najważniejsze zasady

Zasady dotyczące ograniczania dystrybucji w Internecie wciąż nie są znane ani stosowane przez wielu przedsiębiorców. UOKiK wszczyna postępowania i wydaje decyzje dotyczące naruszeń konkurencji w…
więcej...
maj
12
2021

Kary dla menedżerów. Wnioski po pierwszych decyzjach UOKiK

Prezes UOKiK skorzystał z przepisów o antymonopolowej odpowiedzialności menedżerów blisko sześć lat po ich wejściu w życie. Pierwsze kary za dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorców…
więcej...
maj
05
2021

Kontrola inwestycji zagranicznych przez UOKiK w praktyce

W okresie pandemii Covid-19, w lipcu 2020 r., kompetencje Prezesa UOKiK z zakresu antymonopolowej kontroli koncentracji przedsiębiorców zostały uzupełnione przepisami tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0 o…
więcej...
kwi
28
2021

Zgłoszenie zamiaru koncentracji do Prezesa UOKiK – poradnik dla przedsiębiorców

Fuzje i przejęcia są elementem strategii rozwoju przedsiębiorstw. Integracja przedsiębiorców poprzez koncentrację kapitału jest często sposobem na wzmocnienie ich pozycji na rynku. Trzeba jednak pamiętać,…
więcej...
kwi
22
2021

Wyroby budowlane – co powinien wiedzieć producent?

Do budowy domu czy remontu mieszkania potrzebne są odpowiednie materiały, które najczęściej dostępne są w marketach i sklepach budowlanych. Na producencie ciąży obowiązek zapewnienia, aby…
więcej...
kwi
19
2021

Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej – podmiotowy zakres ochrony i nieuczciwe praktyki

Eliminacja nieuczciwych działań, w szczególności w obszarze strategicznym jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe, jest jednym z priorytetów zarówno Unii Europejskiej jak i Polski. Na poziomie krajowym…
więcej...
kwi
16
2021

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych związanych z naruszeniem prawa konkurencji (private enforcement)

Naruszenia prawa konkurencji skutkują nie tylko działaniami administracyjnymi po stronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale mogą być również podstawą dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców,…
więcej...
kwi
14
2021

Nie zmawiaj się w przetargu

Wiele jest kategorii porozumień uważanych za ograniczających konkurencję, ale tylko za zmowę przetargową grozi również kara pozbawienia wolności. Nieuczciwe praktyki oferentów ubiegających się o udzielenie…
więcej...
kwi
12
2021

O sygnalistach, czyli niezadowolony pracownik może donieść do UOKiK

Organy ochrony konkurencji szukają wciąż nowych i nowych sposobów na pozyskanie wiedzy o zmowach. Po programach leniency będących zachętą dla niezadowolonych kartelistów do donoszenia na…
więcej...
kwi
09
2021

Oświadczenia w sprawach konsumenckich – praktyka UOKiK

Treść oświadczeń, jakie w wyniku decyzji Prezesa UOKiK składa przedsiębiorca naruszający interesy konsumentów ma istotne znaczenie dla możliwości realizowania skutecznej ochrony konsumentów i realnego przełożenia…
więcej...
kwi
07
2021

Jedna praktyka rynkowa = kilka kar?

Przedsiębiorcy coraz lepiej wiedzą, że ograniczanie konkurencji lub naruszanie interesów konsumentów oznacza ryzyko wysokich kar nakładanych przez UOKiK. Ryzyka te są jeszcze większe odkąd UOKiK…
więcej...
kwi
02
2021

Nowe Wyjaśnienia UOKiK ws. kar za praktyki antykonkurencyjne – zmiana zasad karania przedsiębiorców

Znacznie wyższe możliwe kary za dłużej trwające praktyki ograniczające konkurencję oraz możliwość podwyższania kary ustalonej w oparciu o Wyjaśnienia UOKiK, to najważniejsze zmiany w zasadach…
więcej...
mar
31
2021

Leniency – szansa dla skruszonych kartelistów

W poszukiwaniu dowodów zmowy najbardziej pożądanym/skutecznym sojusznikiem organów ochrony konkurencji mogą być sami karteliści. Dzięki programom leniency mogą liczyć nawet na całkowite uniknięcie sankcji finansowej.…
więcej...
mar
29
2021

Co oznacza znak CE?

Każdy producent produkujący i wprowadzający na rynek określone wyroby powinien mieć świadomość ciążących na nim obowiązków. Wśród nich może się znaleźć konieczność oznakowania swoich produktów…
więcej...
mar
26
2021

Na co należy uważać w kontaktach z konkurentami?

Przedsiębiorca działający na rynku konkurencyjnym rywalizuje z innymi podmiotami o to, aby jego oferta zyskała największe zainteresowanie potencjalnych nabywców – konsumentów czy innych przedsiębiorców. Ten…
więcej...
mar
24
2021

Czy RPM może być legalne? O aktualnym polskim orzecznictwie

Wertykalne porozumienia w sprawie ustalania cen odsprzedaży (RPM), mają w polskim orzecznictwie niejasny status. Praktyka UOKiK i sądów w tych sprawach wydaje się być dalece…
więcej...
mar
22
2021

Czy słyszałeś o dyrektywach nowego i globalnego podejścia?

Słowo „dyrektywa” weszło na stałe do naszego słownika wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu do polskiego porządku prawnego wdrożono wiele różnych…
więcej...
mar
19
2021

Decyzje Prezesa UOKiK w sprawach niedozwolonych postanowień we wzorcach umów

W kwietniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Na mocy jej przepisów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został…
więcej...
mar
17
2021

Jakie praktyki cenowe ściga UOKIK?

Cena jest podstawowym kryterium konkurowania przedsiębiorców na większości rynków. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach różne rodzaje promocji cenowych (bonusów, rabatów) przyciągają wielu…
więcej...
lip
21
2020

Nowe polskie regulacje o kontroli inwestycji zagranicznych

Zgodnie z niedawno zmienionymi polskimi przepisami dotyczącymi kontroli inwestycji, UOKiK uzyskał uprawnienia do kontroli planowanych inwestycji w polskie spółki przez inwestorów: i) spoza państw –…
więcej...
maj
20
2020

Konkurencja w czasach… koronawirusa 

Organy ochrony konkurencji reagują na nową rzeczywistość gospodarczą wywołaną wybuchem pandemii wirusa COVID-19. Chociaż kryzys pandemiczny nie oznacza zniesienia zakazu praktyk ograniczających konkurencję, wiele organów…
więcej...