Promocyjne obniżki cen - poradnik dla przedsiębiorców - 4/4
04/12/2023

Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców – 4/4

Dorota Podsiedzik-Malec

Jak prezentować informacje o obniżce w przypadku stosowania kilku kanałów sprzedaży? Jak informować o najniższej cenie z ostatnich 30 dni w przypadku stosowania kodów rabatowych i programów lojalnościowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w czwartej części Poradnika dla przedsiębiorców poświęconego obniżkom cen. Dodatkowo, na zakończenie serii zapraszamy na telegraficzny skrót najważniejszych zasad towarzyszących promocyjnym obniżkom cen. Zachęcam również do lektury wcześniejszych części naszego Poradnika (cz. 1, cz. 2, cz. 3).

W przypadku gdy przedsiębiorca sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem różnych kanałów sprzedaży (np. w sklepie tradycyjnym i poprzez stronę internetową) i w różnych cenach, informacja o obniżeniu ceny towaru lub usługi w ramach danego kanału sprzedaży powinna dotyczyć najniższej ceny z 30 dni przed obniżką.

Uwaga na możliwe praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów!
Według Prezesa UOKiK w przypadku gdy przedsiębiorca oferuje obniżkę ceny jedynie w ramach jednego kanału, np. tylko co do oferty sprzedawanej w Internecie lub co do oferty sprzedawanej w sklepie, nieprawidłowe jest stwarzanie wrażenia, iż obniżka dotyczy obu kanałów sprzedaży i może to stanowić wprowadzającą w błąd nieuczciwą praktykę rynkową.

Kody rabatowe i programy lojalnościowe

W przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje kody rabatowe, musi również poinformować konsumentów o najniższej cenie produktu lub usługi z 30 dni przed obniżką. Sposób przekazania tej informacji będzie uzależniony od sposobu dystrybucji kodów.

Gdy przedsiębiorca udostępnia kod na swojej stronie internetowej lub w aplikacji, przy wszystkich produktach objętych kodem musi znaleźć się informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką.

Jeśli kod udostępniany jest poza sklepem przedsiębiorcy (np. w radio, w telewizji, poprzez influencerów), to w przypadku informowania o obniżce dotyczącej konkretnego produktu należy podać również jego cenę sprzedaży oraz najniższą cenę z 30 dni przed obniżką. Ponadto sklep musi podać informację o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką najpóźniej po wpisaniu przez konsumenta kodu rabatowego. W sytuacji, gdy sklep nie dysponuje narzędziami technicznymi do spełnienia tego obowiązku, powinien informować o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką przed wpisaniem kodu rabatowego. Obowiązek dotyczy każdego produktu objętego promocją w okresie ważności kodu.

Jeśli sklep stacjonarny udostępnia kod rabatowy w kasie sklepu, po zakończonych zakupach, na wszystkich produktach objętych promocją przy użyciu kodu powinna znaleźć się informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką.

W przypadku programów lojalnościowych udzielenie rabatu na jakiś produkt również wiąże się z koniecznością poinformowania konsumenta o najniższej cenie z 30 dni  przed obniżką. W przypadku sklepów internetowych zaprezentowanie tej informacji jest dosyć proste. Po zalogowaniu uczestnika takiego programu prezentowana jest mu obniżona cena produktu z jednoczesnym pokazaniem najniższej ceny z 30 dni przed obniżką. W sklepach stacjonarnych informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką musi znaleźć się na wywieszce produktu.

W przypadku korzystania z rabatów w ramach programów lojalnościowych, zdaniem Prezesa UOKiK, niewystarczające jest przekazanie informacji o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką jedynie w aplikacji mobilnej, jeżeli korzystanie z obniżki ma miejsce w sklepie stacjonarnym.

W jakiej formie prezentować informację o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką?

Nie ma konkretnych wymogów co do formy (m.in. koloru, wielkości, czcionki) prezentowania takich informacji. Prezes UOKiK stwierdza natomiast, iż zgodnie z przepisami informacje o cenach i ich obniżkach (zarówno co do treści jak i formy)  powinny być podawane w sposób dobrze widoczny, jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Zdaniem Prezesa UOKiK dopuszczalne jest stosowanie różnej czcionki w stosunku do ceny sprzedaży, najniższej ceny z 30 dni przed obniżką oraz ewentualnej trzeciej ceny (np. regularnej). Należy jednak zapewnić, aby dysproporcja wielkości czcionki miedzy tymi cenami nie była znaczna. Przy czym w opinii Prezesa UOKiK istotne jest aby najniższa cena z 30 dni przed obniżką oraz ewentualna trzecia zaprezentowana cena, a także korzyści płynące z obniżek były zaprezentowane w równorzędny sposób, tj. taką samą czcionką (wielkość, rodzaj, kolor), w sposób umożliwiający ich porównanie.

Za niespełniające wymogów ustawy o cenach Prezes UOKiK uznaje sytuacje, w których sposoby prezentowania cen odwracają uwagę konsumentów od najniższej ceny z 30 dni przed obniżką, w szczególności przez różnicowanie widoczności poszczególnych cen (np. odmienna czcionka, słaby kontrast), uwypuklanie korzystniejszych aspektów promocji (np. korzyści względem ceny regularnej).

I na zakończenie, w telegraficznym skrócie… 

  • Jeśli jesteś przedsiębiorcą sprzedającym towary i usługi bezpośrednio konsumentom, pamiętaj, że stosowanie obniżek cenowych niesie ze sobą obowiązek informowania konsumentów o najniższej cenie produktu i usługi z 30 dni przed obniżką. Taką informację należy umieścić w każdym miejscu prezentowania obniżki, m.in. w sklepie, na stronie internetowej, w gazetce promocyjnej. Więcej informacji dotyczących przedsiębiorców zobowiązanych do informowania o promocyjnej obniżce ceny znajdziesz w części 1 naszego opracowania „Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców”.
  • Jeśli oferujesz w sprzedaży produkty łatwo psujące się lub z krótkim terminem przydatności do spożycia, szczegółowe informacje dotyczące zasad informowania o obniżkach znajdziesz w części 2 naszego opracowania „Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców”.
  • Pamiętaj, że procentowe obliczenie korzyści wynikającej z obniżki powinno się odnosić do najniższej ceny z ostatnich 30 dni przed obniżką, a nie do ceny regularnej/pierwotnej (chyba, że nie ma obowiązku podawania najniższej ceny z ostatnich 30 dni przed obniżką – patrz towary łatwo psujące się i z krótkim terminem przydatności).
  • Informując o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką, unikaj określeń, które mogą być dla konsumentów niezrozumiałe, np.: „cena referencyjna”, „cena odniesienia”, „cena omnibus”, „najniższa cena z ostatnich 30 dni” lub stosowania symboli.
  • Zadbaj o to, aby informacja o najniższej cenie z ostatnich 30 dni przed obniżką była dla konsumenta dobrze widoczna i łatwo dostępna.
  • Zadbaj o to, aby przekaz kierowany do konsumentów (między innymi w reklamach, gazetkach) dotyczący obniżek cenowych był jednoznaczny i prosty, tak aby konsument wiedział co i na jakich zasadach podlega obniżce. Pamiętaj, że wszelkie niejednoznaczności mogą zostać zinterpretowane jakie wprowadzające konsumentów w błąd.
  • Unikaj przekazywania niejednoznacznych lub zbyt wielu, w efekcie niejasnych dla konsumentów informacji na etykietach towarzyszących produktowi, czy też kartach produktów umieszczanych w Internecie, w tym aplikacjach mobilnych. Takie działania mogą zostać uznane za wprowadzające w błąd praktyki.
  • Uważaj na stosowaną kolorystykę towarzyszącą produktom objętym promocją i tym, które sprzedawane są poza nią. Konsument powinien móc w łatwy sposób odróżnić te produkty. Żonglowanie kolorystyką i wywoływanie u konsumentów przekonania, że coś jest objęte promocją, choć w rzeczywistości są to produkty sprzedawane w normalnych cenach, może zostać uznane z praktykę wprowadzającą konsumentów w błąd.
  • Pamiętaj o rekomendacji Prezesa UOKiK, żeby prezentować nie więcej niż dwie lub trzy ceny produktu/usługi. Obok ceny sprzedaży i najniższej ceny z 30 dni przed obniżką można podać również cenę regularną (obowiązującą poza okresami promocji). Większa ilość cen (więcej niż trzy) towarzyszących oferowanemu towarowi/usłudze zwiększa możliwość wprowadzenia konsumentów w błąd.
  • Pamiętaj o szczególnych zasadach obniżek cenowych w przypadku towarów niepełnowartościowych (np. uszkodzonych, ze zniszczonym opakowaniem) i pod koniec terminu przydatności nie przekraczającego 7 dni (niebędących towarami szybko psującymi się). Szczegółowe informacje znajdziesz w części 2 naszego opracowania „Promocyjne obniżki cen – poradnik dla przedsiębiorców”.
  • Pamiętaj, że długotrwałe promocje cenowe, nawet jeśli przedsiębiorca prawidłowo prezentuje najniższą cenę z 30 dni przed obniżką, mogą w ocenie Prezesa UOKiK stanowić niedozwolone praktyki rynkowe, co do istnienia szczególnej korzyści cenowej związanej z promocją.
  • Jeśli masz wątpliwości jakie zasady stosować przy obniżkach cen produktów przeznaczonych dla konsumentów zajrzyj do Wyjaśnień Prezesa UOKiK. Zajdziesz tam wiele przykładów zasad i sposobów stosowania obniżek cenowych. Należy jednak zaznaczyć, że Wyjaśnienia Prezesa UOKiK są jedynie interpretacją obowiązujących przepisów dokonaną przez ten organ, możesz się nimi posiłkować, ale nie masz obowiązku ich przestrzegania.
  • Pamiętaj, że w przypadku stwierdzenia przez Prezesa UOKiK stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przedsiębiorcy grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu, a jego menadżerom do 2 mln zł (do 5 mln w przypadku instytucji finansowych).

 

 

 

 


tagi: ceny kary finansowe nieuczciwe praktyki rynkowe obniżki omnibus Poradnik dla przedsiębiorców postępowania UOKiK Pres UOKiK promocje wprowadzenie w błąd